Skip to main content

Past Achievement Award Recipients

Achievement Awards


Northeast Community College Alumni Hall of Success

2020

Dr. Jeremy Young
Janelle Gerharter

2019

David Currie
Nick Kasik

2018

John Dinkel
Isaiah Graham

2017

Daniel Geary
Lisa Guill
Randy Noecker

2016

Major Wendi Sazama
Jeff Temme
Shane Weidner

2015

Beau McCoy
Mark Hecker*
Dr. Kari Jo Wade

2014

John Hollatz
Loren Zimmer
John W. Davies
Tom Rudloff

2013

Sara Dederman Brayshaw
Randy Hagedorn
Bryan Rentschler

2012

Ernest Gleim
Bryan Reichmuth
James Sehi

2011

Marlene Blakeman
Jon Reichmuth

2010

Darin Koepke
Travis Morgan
Kimberly Schroll

2009

Cindy Morrow
Karl Reeder

2008

Jeff Braithwait

2006

Larry E. Arens

2005

Jodi A. Ronspies
Karl W. Hensley

2004

James “Mac” Gleim
Dick B. Uhing

2003

Paul E. Brune
James I. Carlson

2002

Thomas E. Scheurich
John C. Schmitt

2001

Terry Hinnerichs
Don Wisnieski

2000

Carryl Baldwin
Ron Preston

1999

Robert Ausdemore
David Engelhaupt
Jim Marr

1998

James A. McKenzie
Terry Nelson
Mary Beth Zimmer

1997

Diann L. Boschen
George W. Boschen
Dan Clausen
Dan S. Mauk
Louise Vale

1996

Ardyce A. Gross
Bill Nicholas
Joseph E. Seda
Terry Wolfe

1995

Kelly P. Knerl
Richard D. Turpin

1994

Stan Christensen
Larry Poessnecker
Deborah B. Wright

1993

David Brozek
Vandle Phillips
John W. Redmond
Pat Sukup

1992

David E. Olson
Donis N. Petersan
Judy Lynne Price

1991

Donovan J. Keiser
Gary D. Parker
Lloyd L. “Rusty” Petersen, Jr.
Thomas R. Putnam

1990

Gordon M. Baumann, Jr.
Edwin M. Brogie
Cora L. Kitto-Jones
Marcella Mason Krause

1989

Rhonda Carstens
Jerome Judt
Timothy Thorburn

1988

Gerald A. Conway
Lanny N. Fauss
Charlotte A. Wirges

1987

James M. Carraher
John R. Reiner

1986

Gale D. Jones
Bonnel Klentz

1985

John L. Butler
Luann C. Raasch

1984

Timothy Hansen
Lee Rupp

1983

William J. Reichmuth
John W. Sehi

1982

Jeffrey J. Berends
A. Dean Gilg

1981

Milford F. Weaver
Cecilia Kitto Wilch

1980

Marjorie J. Olson Brummer
Debora S. Mackiel
John J. Mackiel
David R. Newell

1979

Evelyn Avery
Ray V. Gladfelter
Harold Neis

1978

Vicki A. Blattert
Virgina Opocensky
William W. Westerman

1977

Donna Goossen
Gordon D. Kitto
Marvin Miller
Dennis Van Fossen

1976

Richard W. Black
James D. Brenneman
Willis W. Stork

1975

Lyle D. Colsden
Garth Dawson
James R. Miller

1974

Jerome C. Bahm
Kim Lingenfelter
Bill Mahnke
Jerry C. Porter

1973

William C. Altstadt
Ervin A. Dennis
Don Kellogg
James V. Stinson

1972

Paul A. Filter
Leo A. Moschenross
Harley L. Stutesman, Jr.

1971

Anita E. Brenneman
Barbara L. Brunckhorst
R. Eugene Henzlik
Rodney E. Montgomery, Jr.
Donald R. Reed

1970

Duane Acklie
Vernon Bell
Ron Bogus
Roderick R. Landers
George Logan

Inducted prior to 1970

R.E. Armbruster
Richie Ashburn
Gail Axen
Arnold Bauer
Don Bauermeister
Wallace Bazyn
Gerald Bendixen
Dennis Black
Glen Blakeman
Allen Boelter
Bob Bottorff
Robert W. Broadstone
Carroll A. Brown
Lowell Burkum
Fred J. Bussey
William Butterfield
Gene Carney
C. William “Bill” Christian
Gene Cole
Lewis Copple
Bradford Crane
Warren Danskin
Ira M. DeWalt
Stanley Donner
George Dudley
Dorothy Fryer
Jack Gildea
Berle Greckel
F. Howard Hague
Janice Brei Hebb
Karen Heckman
Lester Hicks
Charles Howser
Lynn Hutton, Jr.
Victor Ireland
Jack James
Merle Jansen
Don Kelley
Duane King
William J. Knebel
Dorothy Korn
John Lawler
Fred H. Letheby
Bernice Levin
Douglas Lindahl
Leo Lindhorst
Arthur Loock
Sandra Maas
Ivan Maggert
Bert Matzke
Gene Mauk
Ferdy Mefford
Vernon Meisinger
Maurice Melcher
Paul Melcher
John F. Miller
Richard Miner
Jerry Moore
Don Motl
Gerald Neely
Robert Nelson
Gilbert Nykodym, III
Edward O’Donnell
Bill Opfer
Troy Papstein
Robert L. Peterson
Russell Peterson
Gene Phillips
Ned Pickett
Doreen Pritchard
Thurl Ravenscroft
Jackie Walker Rea
Elton Recroft
Gerald Redler
Ruth Reed
Ralph Reeves
Terry Renner
Conrad Schmer, Jr.
Jerry Schwede
Earl P. Slaughter
Guy Peter Slaughter
James Stansberry
Roberta Stansberry
Alvin Stearns
Douglas Stedry
Bill Stonacek
Donald Suedmeier
David Tews
Elmer Thenhaus
Carol Haines Tollefson
John Tooley
Ivan Van Dyke
Herbert Vlasak
Larry Voecks
Twila Stewart Wallace
Bess Waring
Larry Weber
Carroll Weich
Earl Ervin Wentling
Walter H. Williams

* Awarded posthumously


Northeast Community College Distinguished Service

2020

Jerry Holmberg
Janelle Gerharter

2019

Mary Lauritzen

2018

Dr. Don Oelsligle
Shirley Petsche

2017

Merle Mead

2016

Larry Poessnecker

2015

Jim Scheer

2014

Nicole Sedlacek

2012

Mike Flood

2011

Eric Bertness
Bart Gotch

2009

Ron Stauffer

2008

Lance Hedquist

2007

Alvin Ehlers

2006

J. Paul McIntosh

2004

Lonnie Roth

2003

William L. Gaines, Sr.

2002

Delayne Deitloff

2001

Warren Cook
Donna Herrick

2000

William L. Hakonson
Gary D. Parker

1999

Mary Pat Finn-Hoag
Dan Mauk
Al Schlueter
Don R. Thompson

1998

John & Connie Day
Dennis L. Poeschl

1997

Robert P. Cox
Ted Melcher

1996

Richard Corkle
Helen Morten
Roger L. Shaffer


Northeast Community College Honorary Associate Degree

2010

Arlo Wirth

2007

Clarence Schmitt

1997

Ron Stauffer


Nebraska Community College Association Distinguished Alumni

2019

Larry Arens

2018

John C. Schmitt

2017

Richard “Dick” Uhing

2016

John W. Sehi

2015

Richard D. Turpin

2014

Dr. Terry Nelson

2013

Karl Hensley

2012

Cindy Morrow

2011

Jeff Braithwait

2010

James Curry

2009

Donald Wisnieski

2008

James R. Miller

2007

James “Mac” Gleim

2006

Donis Petersan

2005

Jack James

2004

George Dudley

2003

Stan Christensen

2002

Dan S. Mauk

2001

Charlotte A. Wirges

2000

John J. Mackiel

1999

Ervin A. Dennis

1998

Dorothy Fryer

1997

Edwin M. Brogie

1996

Vandle A. Phillips

1995

Larry Poessnecker

1994

Warren Danskin

1993

James M. Carraher

1992

Gary D. Parker

1991

Cecilia Kitto Wilch

1990

Rhonda Carstens

1989

Richie Ashburn

1988

Lee Rupp

1987

Duane Acklie


Friend of Community Colleges

2017

Senator Jim Sheer

2012

Senator Michael Flood

2010

Peter Kiewit Foundation

2005

Applied Information Management (AIM) Institute

2004

Nebraska Public Power District

2003

Weller Foundation


Northeast Community College Distinguished Service

2017

Senator Jim Sheer

2012

Senator Michael Flood

2010

Peter Kiewit Foundation

2005

Applied Information Management (AIM) Institute

2004

Nebraska Public Power District

2003

Weller Foundation