Fifty-three Northeast student-athletes named to Academic All-Region teams

Article Image

by jamesc  6/8/2019 12:38:10 PM --  AMES, IA - It was a successful year for the Northeast Community College Athletic Department both competitively and in the classroom. This week, the Iowa Community College Athletic Association (ICCAC) announced that 53 Northeast student-athletes were named to its Academic All-Region teams for the 2019 spring semester. Northeast is one of 15-members of the ICCAC.

To be named to the ICCAC All-Region Academic First Team, the student-athlete must have earned a 3.5-4.0 grade point average (GPA). To be named to the All-Region Academic Second Team, the student-athlete must have earned a 3.0-3.49 GPA.

Northeast students receiving the recognition include:

 

Men’s Basketball

First Team

Scribner - Ben Moxness; Spencer - Caleb Rihanek.

International

United Kingdom, St. Helens - Junior Oscar.

Second Team

Humphrey – Luke Rollman; Norfolk - Zack James.

International

Australia, Melbourne - Daniel Akuei; Bahamas, Nassau - Asher Scavella.

 

Women’s Basketball

First Team

Burwell - Blake Mann; Howells - Macey Kulhanek; Hyannis - Jacalyn Schwanebeck; Mills - Caitlin Orton; South Sioux City - Kori Fischer.

Out of State

IL, Elgin - Teagan Pompa; SD, Parker - Lauren Hunstad. 

International

Spain, Vilassar de Mar - Irene Sanz; United Kingdom, Surrey - Jade Blackburn.

Second Team: 

Bosnia and Herzegovina, Mostar - Emina Hadzihusejnovic.

 

Baseball:

First Team

Bellevue - Christian Dumont, David Richardson; Elkhorn - Drew Smith; LaVista - Thomas Loseke; Nebraska City - Brennen Bales; Omaha - Derek Botaletto; Papillion – Dylan Nicholson; Ralston - Jackson Tingwald.

Out of State

CO, Fruita - Cade Halvorson; CO, Grand Junction - Hunter Kelchner, Lane Koetter.

Second Team

Columbus - Andrew Altstadt; LaVista - Michael Ripa; Lincoln - Justin Hilton; Omaha - Cale Hlavac, Donovan Warren; Papillion - Bryce Walker; Springfield - Cade Lynam, Colin Lynam.

Out of State

CO, Dillion - Andrew Shaw; TX, Groesbeck - Holden Garrett.

 

Golf

First Team

Fordyce - Matthew Schaefer; Gothenburg - Grant Sell; Randolph - Mason Stubbs.

Second Team

Cairo - Hunter Deines; Omaha - John Lapour; Springfield - Matthew Kingston.

Out of State

SD, Spearfish - Dawson Sundsted.

 

 

Softball:

First Team

Brainard - Abby Pierce; Omaha - Sydney Kelley.

Out of State

CA, Sacramento - Chantel Julian; Northglenn, CO - Rosario Garcia.

Second Team

Norfolk - Maggie Berryman.

 

Out of State

Riverside, CA - Inese Uribe; Thornton, CO - Karissa Urdiales; Dunlap, IA - Lindsey Anderson.

 

 --###--

Posted In -- Honors, Men's Baseball, Men's Basketball, Men's Golf, Norfolk, Press Releases, Students and Alumni, Women's Basketball, Women's Softball

More News »