Nearly 500 students attend district livestock judging contest at Northeast

Article Image

by jamesc  2/4/2020 9:03:40 AM --  NORFOLK, NE – The Chuck M. Pohlman Agriculture Complex at Northeast Community College in Norfolk was the site of the District II, III, and IV FFA District Livestock Judging Contest recently. Four-hundred-eighty-eight contestants from 43 schools participated in the event.

Michael Roeber, agriculture/livestock judging instructor at Northeast, said teams could have up to eight members, with the top four scores counted.

“The top 25-percent of the teams in the district contest qualified for the state competition, which will be held during the Nebraska FFA Convention in Lincoln in April,” he said.

There were approximately 100 faculty members, staff and students from Northeast Community College who assisted in conducting the contest.

Individual and team results include:

District 2 Seniors

Individual: 1st - Abigail Lutjelusche, Columbus Lakeview; Isaac White, Raymond Central.

Team: 1stColumbus Lakeview (Abigail Lutjelusche, Alex Hinze, Ella Meyer, Jaycee Schomberg, and Evan Tessendorf). 2nd - Howells-Dodge (Regan Burenheide, Tyson Coufal, Jacob Hagemen, Trevor Jedlicka, Logan Nelson, Trevor Schumacher, and Britten Sindelar).

District 2 Juniors

Individual: 1st - Levi Belina, Howells-Dodge; 2nd - Barrett Andel, David City.

Team: 1st - Howells-Dodge (Lance Brester, Justin Bayer, Morgan Gall, Cole Grovijohn, Levi Belina, R.J. Bayer, Gavin Nelson, and Blake Sindelar. 2nd - Leigh-Clarkson (Brayden Brabec, Jacob Eisenmann, Makenna Held, Madison Noonan, Audie Tejkl, Justine Thompson, and Dalton Zulkoski.

District 3 Seniors

Individual: 1st - Elizabeth Karnopp, West Point. 2nd - Logan Buhrman, Wisner-Pilger.

Team: 1stBlair (Kaitlyn Bouska, Makenna Dirkschneider, Kendra Loseke, Luke Mathiesen, Alli Nielsen, Dalton Nielsen, Jackson O’Brien, and Wyatt Wiemer). 2nd - West Point (Sam Chapman, Rachel Groth, Kaleb Hasenkamp, Elizabeth Karnopp, Ethan Kreikmeier, Evie Schlickbernd, and Payton Schiller).

District 3 Juniors

Individual: 1st - Kaden Gregory, Logan View; 2nd Owen Heller, Wisner-Pilger.

Team: 1st - West Point; (Cooper Colson, Lance Ditloff, Keegan Doggett, Branden Duhsmann, Cole Hutchinson, Anna Karnopp, Levi Schiller, Dylan Steffen). 2nd - Wisner-Pilger (Addisyn Albers, Cameryn Bellar, Jaleigh Hallsted, Emma Heller, Owen Heller, Kyle Rehak, Devon Schultz, and Brittney Uhing).

District 4 Seniors


Individual: 1st - Connor Arens, Crofton; 2nd - Dillon Borg, Allen-Wakefield.                        

Team: 1st Bloomfield (Kate Bruns, Braden Eisenhauer, Bree Eisenhauer, Brooklyn Eisenhauer, Aubrey Jeannoutot, Logan Johnson, Ella McFarland, and Tyson Sauser). 2nd - Crofton (Connor Arens, Taylor Arens, Lauren Buschkamp, Jarrin Sage, Abby Steffen, and Jaden Zimmerman).

District 4 Juniors

Individual:  1st - Zoe Wiedeman, Stanton; 2nd - Christen Curtis, Creighton.

Team: 1st - Pierce (Cameron Armitage, Luke Endorf, Colton Fritz, Colby Jensen, Alex Meier, Carter Meier, Makinzie Parsons, and Grant Snodgrass). 2nd - Verdigre (Alexis Bartling, Bree Breithaupt, Chaney Konopasek, Gabrielle Pavlik, Michaela Ravenkamp, Anna Rudloff, and Andree Sucha).

 

                                                                  --###--

 

                                                         PHOTO CUTLINE

 

Contestants evaluate a class of market hogs at Northeast Community College recently. They were among approximately 500 students from 43 area high schools who participated in the annual FFA District Livestock Judging Contest recently at the College’s Chuck M. Pohlman Agriculture Complex in Norfolk. (Courtesy Northeast Community College)

Posted In -- Agriculture, Degrees and Programs, Faculty and Staff, Honors, Norfolk, Press Releases, Special Events

More News »