Northeast students complete studies for degrees, diplomas and certificates

Article Image

by jamesc  1/31/2020 3:31:57 PM -- 

NORFOLK, NE - Two hundred twenty-seven students completed their degree, diploma or certificate programs in Summer and Fall 2019 from Northeast Community College. One hundred-fifty completed during the fall term while another 70 completed in the summer.

The names of the students will be listed in the program in the College’s commencement ceremony in May 2020.

The students eligible to participate in commencement ceremonies, as of the end of the Fall 2019 semester, are listed below by degree, diploma and/or certificate, state, hometown or country.

Associate of Arts Degree

Nebraska

Albion - Ronda Metz, Kylee Ranslem.
Atkinson - Jennifer Fischer.
Battle Creek - Brian Schwartz.
Bellevue - David Richardson II.
Bridgeport - Alyssa Vogel.
Chadron - Haleigh Shuck.
Columbus - Kaitlin Bargmann.
Creighton - Melissa Ebel, Paige Mitteis, Ariel Murdock.
Dakota City - Andrea Lira.
Elgin - Heather Bauer.
Emerson - Brook Ahlers.
Grand Island - Chandler Hehnke.
Grant - Kayla Brueggeman.
Homer - Micheal Arnold, Kylie Murphy.
Humphrey - Kaitlynn Sjuts.
Kearney - Ian Eddy.
Madison - Barbara Centeno, Megan Eucker.
Meadow Grove - Rachel Eden.
Mills - Caitlin Orton.
Naper - Jesse Cline.
Neligh - Gracie Bullock
Norfolk - Kaitlyn Bauer, Kayla Caauwe, Mara Casey, Tabitha Coleman, Maritza Contreras, Rachel Eason, Nichole Evans, Ana Gonzalez Suarez, Garrett Korthals, Jacob Lanspa, Gabriel Marfileno, Daniel Medel, Libby Tielke, Benjamin Viergutz.
O'Neill - Reanna Hornback, Michala Winings.
Papillion - Dylan Nicholson, Bryce Walker.
Pender - Jenna Kennedy.
Pierce - Zachary Brenden.
Pilger - Nefi Palomeque.
Plainview - Taelyr Beery, Brittanie Rewinkel.
Plattsmouth - Kiley North.
Seward - Christine Bauer.
South Sioux City - Alexander Arriaza, Alexis Camarillo, Jorge Castaneda Gomez, Drew Curiel, Stephanie Eral, Kori Fischer, Zachary Lesher, Ursula Maslonka, Jessica Maya-Santiago, Paola Padilla-Barios, Terri Santee, Galilea Valdivia, Caid Verzani.
Stanton - Elizabeth Kremlacek.
Tilden - Shelby Cakebread.
Ulysses - Cambria Klement.
Wakefield - Jennifer Barge, Jose Castillo, Jr.
Winnetoon - Theodore Tauber.
Winside - Connor Lemke-Elznic.

Out of State

CA, Perris - Monica Cruz.
CA, Pomona - Joanna Amezquita.
CO, Firestone - Ashley Baker.
CO, Grand Junction - Hunter Kelchner, Cole Spears.
IA, Hinton - Brandy Immens.
IA, Sergeant Bluff - Madison Easton.
IA, Sioux City - Gil Branch, Mallori Cadena, Tyler Griffin, Rebecca Whalen.
IL, Chicago - Antonio Angulo.
MN, Minnetonka - Seth Coatta.
NY, Queens - Zachary Swanson.
SD, North Sioux City - Abbie Horner, Heather Lozano-Torres.
SD, Spearfish - Alexandra Kaddatz.


Associate of Science Degree

Nebraska

Alliance - Makayla Davidson.
Arlington - Kylie Volk.
Bancroft - Erin Beutler, Morgan Bonneau.
Battle Creek - Bailey Mickelson.
Blair - Kelsey McCaig, Allyson Schlueter.
Clearwater - Faith Woslager.
Coleridge - Emily Soll.
Elkhorn - Tanner Hunt.
Ewing - Stacy Long.
Humphrey - Taylor Dohmen.
Inman - Amanda Schaaf.
Lexington - Jessica Medrano-Angel.
Norfolk - Rachel Currah, Alexis DeTour, Stephanie Eckert, Savanna Finley, Riley Johnson, Amanda Long, Whitney Palu, Erick Rocha, Sandra Soto, Ashley Waggoner.
O'Neill - Breanna Hedstrom.
Platte Center - Jordan Janssen.
Randolph - Trelynn Morrow.
Scribner - Ben Moxness.
Silver Creek - Tera Paczosa.
South Sioux City - Viridiana Garibay Gutierrez.
Stromsburg - Emily Noyd.
Ulysses - Cambria Klement.
Verdel - Audra Strom.
Wakefield - Hannah Lorenzen.
Wayne - Jacob Abraham, Melissa Nelson.
Wynot - Julia Eskens

Out of State

CO, Aurora - Mary Perez.
CO, Pierce - Kahrena Thompson.
IA, Smithland - Thomas Dirks.
NY, Watertown - Kianna Padilla.

International

Malawi, Blantyre - Charlotte Kadangwe.
Colombia, Bogota - Paula Vanegas Getial.
Burkina Faso, Ouagadougou - Barkwinde Bamogo.

Associate of Applied Science Degree in Accounting

Nebraska

Genoa - Mercedes Rosno.
O'Neill - Kaitlyn Beckett.
Stanton - Judith Funk.

Associate of Applied Science Degree in Administrative Professional

Nebraska

Stanton - Julia Brandl.

Associate of Applied Science Degree in Agriculture - Agribusiness

Nebraska

Curtis - James Johnston.
Wakefield - Carrissa Navrkal.
West Point - Nicki Luebbert.

Associate of Applied Science Degree in Agriculture - Agronomy

Nebraska

Hubbard - Nathan Hogan.
Wakefield - Carrissa Navrkal.
Winside - Ellie Navrkal.

Associate of Applied Science Degree in Agriculture - Diversified Agriculture

Nebraska

Clearwater - Blake Kester.
Rosalie - Tanner Bonneau.
                                                                                                              

Associate of Applied Science Degree in Automotive Technology

Nebraska

Lincoln - Dylan Lilienthal.
Omaha - Andrew Kent.

Associate of Applied Science Degree in Building Construction

Nebraska

Bancroft - Chase Bonsall.
Norfolk - Daniel Santiago.

 
Associate of Applied Science Degree in Business

Nebraska

Lincoln - Benie Buzi Mbo Nta.
Norfolk - Jennifer Lampert, Tate Tiedtke.
Spalding - Jordan Slevin.
Winside - Sophie Milenkovich.

Out of State

SD, Yankton - Riley Vogt, Casey Zweber.


Associate of Applied Science Degree in Criminal Justice

Nebraska

David City - Trevor Dozler.

Associate of Applied Science Degree in Diesel Technology

Nebraska

Bancroft - Trenton Schmeckpeper.
Elgin - Austin Dohmen.
Norfolk - Colin Hedrick.

Associate of Applied Science Degree in Drafting

Nebraska

Norfolk - Christian Frahm.
Wayne - Ronald Forney.
Wisner - Jessica Borgelt.

Associate of Applied Science Degree in Early Childhood Education

Nebraska

Norfolk - Wendy Sanchez.
Stuart - Taylor Kubik.

Associate of Applied Science Degree in Electromechanical Technology

Nebraska

Norfolk - Carlos Salazar, Rodrigo Zarate.


A
ssociate of Applied Science Degree in Graphic Design

Nebraska

Merna - Brathe Myers.
Pierce - Jasmine Elsberry.

Associate of Applied Science Degree in Health Information Management Systems

Nebraska

Battle Creek - Katlyn Batenhorst.
Norfolk - Daisy Carbajal.

Associate of Applied Science Degree in Horticulture and Golf Course Management

Nebraska

Bassett - Alicia DeBolt.

Associate of Applied Science Degree in Information Technology

Nebraska

Norfolk - Anthony Ketelsen.
Schuyler - Eduardo Guzman.

Associate of Applied Science Degree in Media Arts

Nebraska

Crofton - Mark Lange.

Associate of Applied Science Degree in Wind Energy

Nebraska

Stanton - Ryan Colsden.

Diploma in Accounting

Nebraska

Fremont - Mallory McElroy.

Diploma in Business

Nebraska

Emerson - Brook Ahlers.


Diploma in Drafting

Nebraska

Norfolk - Joseph Guenther.
Pierce - Brianna Furstenau.
Wayne - Ronald Forney.

Diploma in Mechanical Drafting

Nebraska

Battle Creek - Jared Reed.
Norfolk - Gage Herian-Orr.
Rosalie - Riley Gomez.

Diploma in Wind Energy

Nebraska

St. Edward - Brandon Miller.

Out of State
IA, Larchwood  - John Honrath.

Certificate in Accounting

Nebraska

Norfolk - Debra Hill.


Certificate in Administrative Professional

Nebraska

Norfolk - Jami Schultz.

Certificate in Business - Entrepreneurship

Nebraska

Wausa - Kylee Kracht.


Certificate in Business – Insurance Services

Nebraska

West Point - Karen Christy.  


Certificate in Community Healthcare Worker

Nebraska

Imperial - Deborah Hrcka.
Omaha - Brenda Davis.

Certificate in Drafting

Nebraska

Carroll - Cameron Davis.
Hoskins - Colby Libra.
Norfolk - Benjamin Bernhardt, Erik Bolin, Chace Clausen, Hunter Clouse, Jamal Gloe, Kevin Pearson, Emmanuel Ramirez Reyes.
O'Neill - Mariah Hartsock.
Palmer - Donevan Callahan.
Pierce - Brianna Furstenau, Grant Lambrecht.
Stromsburg - Lucas Schaefer.
Wayne - Nolan Kruse.

Certificate in IBMi Application Development

Nebraska

Albion - Trevor Nissen.
Norfolk - Anthony Ketelsen.
                                                               

Certificate in Information Technology – General

Nebraska

Bertrand - Nicholas Wood.
Clearwater - Caleb Krebs.
Creighton - John Crockett, Laura Owens.
Ericson - Derek Mahony.
Madison - Felipe Martinez, Jr.
Norfolk - Tyler Allpress, Stephen Arens, Christopher Babl, Khumbo Chiniko.
Stanton - Emily Borgren, Cade Goger.
West Point - Morghann James.
 

Certificate in Mechanical Drafting

Nebraska

Battle Creek - Jared Reed.
Norfolk - Gage Herian-Orr, Sara Podliska.
Rosalie - Riley Gomez.
 

Certificate in Office Management

Nebraska

Norfolk - Haley Petracek.


Certificate in Recording Studio Production

Nebraska

Grand Island - Braeden O’Neill.
Lincoln - Malcolm Opoku.

Certificate in Video Production

Nebraska

Norfolk - Benjamin Viergutz.

Certificate in Web and Visual Application Development

Nebraska

Albion - Trevor Nissen.

 

                                                                   --###--             

Posted In -- Career Services, Degrees and Programs, Graduation, Honors, Norfolk, O'Neill, Press Releases, South Sioux City, Students and Alumni, West Point

More News »