Northeast students complete studies for diplomas, degrees

by amandab  2/3/2017 9:07:26 AM -- 

NORFOLK - Two hundred-nineteen students completed their certificate, diploma or degree programs in Summer and Fall 2016 from Northeast Community College. One hundred and sixty completed during the fall term while another 59 completed in the summer.

The names of the students will be listed in the program in the College’s commencement ceremony in May.

The students eligible to participate in commencement ceremonies, as of the end of the Fall 2016 semester, are listed below by state and hometown.

Associate of Arts Degree

Ainsworth - Isabella Lohmeyer, Nicholas Runyan

Albion - Blayr Johnson

Allen - Pamela O’Keefe

Ansley - Chantel Fecht

Arlington - Sydney Whitmarsh

Ashland - Jennie Blodgett

Battle Creek - Taryn O’Banion

Clearwater - Kelsie Waller

Columbus - Scott Evans

Creighton - Brytnn Henery

Dakota City - Arely Garcia

Elgin - Kayla Nelson

Fordyce - Brittany Schaefer

Foster - William Buckendahl

Grand Island - Kayla Johnson

Herman - Kyle Stang

Homer - Taylor Fisher, Dalton Gabel, Wesley Johnson

Hoskins - Dylan Cerny, Alyssa Thies

Humphrey - Kyrstin Brandl, Luke Schroeter

Kearney - Sky Oldham

La Vista - Matthew Synowiecki

Lincoln - Trever O’Brien, Shelby Scholz

Lyons - Sarah Alford, Taylor Mentink

Malmo - Thomas Kavan

Merna - Mackenzie Myers

Murdock - Abigail Graham

Newcastle - Kylie White

Niobrara  - Jenny Motacek, Cammi Nielsen

Norfolk - Blake Bauer, Mindy Behnke, Mariah Buchholtz, Courtney Cudmore, Jocelyne Dominguez, Jon Downey, Jesse Dunbar, Heather Eggers, Ricardo Gomez, Trenton Henning, Chase Hopper, Shelly Hughes, Elizabeth Johnson, Nicole Johnson, Hannah Moore, Thomas Newcombe, Jenell Paulson, Elena Reyes, Geordan Risor, Genevieve Ronk, Jared Rowlett, Brandon Scheffler, Jonna Woodbeck

O’Neill - Cheyenne Akes, Karina DeLaO, Barry Holz

Omaha - Taisha Garside, Elizabeth Schuetz

Osmond - Lon Knievel, Heather Schumacher

Pierce - Abby Starkel, Nicole Sullivan

Plainview - Cara Friedrich

Ponca - Melissa Waterbury

Schuyler - Amy Messing

South Sioux City - Ceydi Arriola, David Bernal Merida, Greg Dayton, Julieta Guerrero Anguiano, Briana Guevara, Zhongyuan Huang, Nickolus Ibarra, Jesus Jimenez, Labranda Larsen, Plinio Magana Leon, Julia Maldonado, Casey Milbrodt, Lawrence Ohden, Guillermo Ortiz, Lucero Vasquez

Spalding - Shane Slevin

Saint Edward - Tyler Reardon, Jaime Sindelar

Stanton - Terra Baker, Kirsten Weis

Wakefield - Nathan Litchfield

Wayne - Collin Preston

West Point - Heather Nesladek, Fernando Ramirez

Winnetoon - Jocelyn Sukup

Winside - Jasmine Blackburn, Wendy Escalante

Wisner - Amanda Murphy

Out of State

CA, San Francisco - Judia Young

IA, Denison - Olga Ramos

IA, Le Mars - Mikayla Bebout

IA, Sergeant Bluff - Karli Carlson

IA, Sioux City - Paige Bennett, Tianna Gnat, April Olson, Amy Powell, Katrina San Nicolas, Nancy Sanchez

MN, Bloomington - Amber Carnahan

MN, Minneapolis - Kaharri Cannon

MN, Saint Paul - Peirre Conwell

SD, Tyndall  - Heather Humphrey

SD, Yankton - Kady Tronvold

TX, Tyler - Lyndsey Krumm

WY, Newcastle - Madison Manders

International

Burkina Faso, Ouagadougou - Aissa Ouedraogo

Brazil, Sao Caetano Do Sul - Artur Rodrigues

Associate Degree in Nursing

Plainview - Heather May

Associate of Science Degree

Arlington - Sydney Whitmarsh

Atkinson - Jennifer Poessnecker

Bancroft - Sally Tremayne

Carroll - Janae Gubbels

Cody - Olyvia Barnes

Elgin - Morgan Childers

Fremont - Emily Gardeman

Madison - Abigail Douglas, Juana Sanchez

Neligh - Christina Scott

Niobrara - Brianne Dekay

Norfolk - Bradley Deffenbaugh, Heather Eggers, Scott Goodman, Kristi Hintz, Luis Martinez, Angela Noelle, Jessica Simmons

O’Neill - Cheyenne Rosenkrans, Jared Wheeler

Omaha - Daytwon Brown

Pilger - Rizza Lyn Wiest

Schuyler - Kiara Lopez

South Sioux City -  Christopher Trautwein

Spalding - Gerardo Lozano-Gonzales, Jr.

Stanton - Edward Dozler

Wakefield - Justin Dorcey

Walthill - Keirstin Appleton

Wayne - Shawntel Wacker

West Point - Chelsey Hagedorn

Winside - Natasha Jensen

Out of State

AZ, Phoenix - Roland Rodriguez;

IA, Arion - Sara Hansen

TX, McKinney - Jazmine Kelton

International

Cote d’Ivoire, Abidjan - Nijie Myrnan Niamba

Malawi, Mzuzu - Mazgase Mtika

Associate of Applied Science Degree in Administrative Professional

Coleridge - Nicole Benson

Norfolk - Haley Petracek

Oakdale - Cynthia Stuckwisch

Pierce - Ashley Race

Wayne - Diana Ruiz

Associate of Applied Science Degree in Agriculture

Neligh - Connor Bentley

Wahoo - Walker Rathke

Associate of Applied Science Degree in Agriculture-Agribusiness

Center - Morgan Brozek

Craig - Benjamin Landsperger

Creighton - Whitney Fritz

North Bend - Daniel Holub

Wayne - Alexis Owens

Associate of Applied Science Degree in Agriculture-Agronomy

Clarks - Randy Church

Cornlea - Justin Meyer

Craig - Benjamin Landsperger

Crofton - Jordan Braunsroth

Norfolk - Mary Lamm

O’Neill - Michael Burival

Omaha - Jacob Wight

Wayne - Tory Booth

Associate of Applied Science Degree in Agriculture-Diversified Agriculture

Fullerton - Shelby Foland

Unadilla - Cameron Johnson

Wahoo - Walker Rathke

Associate of Applied Science Degree in Automotive Technology

Ainsworth - Jonathan Ford

Associate of Applied Science Degree in Building Construction

Albion - Ty Merten

Associate of Applied Science Degree in Business

Cedar Rapids - Joshua Buettner

Creighton - Dakotah York

Malmo - Thomas Kavan

Norfolk - Brandy Avery

Omaha - Thomas Ashworth

Associate of Applied Science Degree in Diesel Technology

IA, Sioux City - Cody Mosher

Associate of Applied Science Degree in Electromechanical Technology

Columbus - Dylan Vetick

Associate of Applied Science Degree in Graphic Design

Battle Creek  - Shawna Schaecher

Hoskins - Gene Weible II

Norfolk - Britney Board

Associate of Applied Science Degree in Health Information Management Systems

Fremont - Ashley Donner

Humphrey - Sabrina Hastreiter

Norfolk - Brittni Reifenrath

West Point - Brianna Schulzkamp

Associate of Applied Science Degree in Information Technology

Norfolk - Chanelle Chery, Clint Kasper, Stephan Ruitenberg

Associate of Applied Science Degree in Media Arts

Aurora - Joshua Spanjer

Associate of Applied Science Degree in Utility Line

Columbus - Parker Hughes

North Bend - Cody Thompson

Diploma in Accounting

Dakota City  - Nelia Gardner

Diploma in Administrative Professional

Norfolk - Lela King

Diploma in Practical Nursing

Madison - Brenda Rios

Stanton - Abbey Fox

Diploma in Welding

Neligh - Trevor Bergman

Certificate in Accounting

Dakota City - Nelia Gardner

Certificate in Computer Application Specialist

Coleridge - Gail Leapley

Certificate in Administrative Assistant

Bloomfield - Shelby Avery

Norfolk - Candace Kerbel

Royal - Cheri Brandt

Certificate in Broadcast Production

Gibbon - Cody Ronnfeldt

Certificate in Cisco Networking Academy

Ashland - Clinton Jurgens

Certificate in Diversified Manufacturing Technology

Fremont - Anthony Kotschwar

Certificate in Drafting

Norfolk - Joshua Wagner

Certificate in Food Service and Dietary Management

Carroll - Cynthia Lech

Newman Grove - Troy VanHeufeln

Certificate in Information Technology General

Hartington - Koby Lammers

Lincoln - Cody Shane

Norfolk - Shawn French, Stephan Ruitenberg, Jordan Zach

Osceola - Holden Gabel

Pierce - Michael Hoctor

Certificate in Media Production

Lincoln - Harrison ElDorado

Certificate in Recording Studio Production

Lincoln - Leopold Brauning

Certificate in Video Production

Norfolk - Tiffany Jacobson

--###--

Posted In -- Degrees and Programs, Graduation, Norfolk, Press Releases, Students and Alumni

More News »